Трансформації особистості письменника в умовах вимушеної еміграції
DOI:
https://doi.org/10.29038/2304-9383.2023-36.lewКлючові слова:
особистість письменника, література української діаспори, проза, психотип, ностальгія, фрустраціяАнотація
Мета розвідки – простежити трансформації особистості письменника в умовах вимушеної еміграції на матеріалі літератури української діаспори. В основі методології дослідження – емпірично-теоретичний підхід із використанням біографічного, частково психоаналітичного методів.
Результати. Структуру особистості письменника визначають внутрішні (характер, темперамент, психотип) фактори під впливом середовища – культурних традицій та суспільного життя. Трагічні події національної історії змушували багатьох письменників емігрувати за кордон, руйнуючи усталений спосіб життя. Це викликало психосоматичні зрушення, опосередковано чи й безпосередньо впливало на творчість – і на тематично-змістовому, і на поетикальному рівнях. Відірваність від рідної землі викликала гостру ностальгію. Цей психологічний стан і водночас різновид автобіографічної пам’яті спонукав до формування ідеалізованого образу батьківщини, зумовлював відверту присутність власного «я» у художніх текстах. Розрив первинних зв’язків (Е. Фромм) давав індивідуальну свободу, але позбавляв відчуття захищеності. Уникнути «екзистенційної фрустрації» (В. Франкл) можливо за умов пошуків сенсу життя, щоразу іншого, залежно від обставин. Для багатьох емігрантів таким сенсом була творчість і можливість донести світові правду. Проблеми адаптації в чужому середовищі пов’язані з концепціями здоров’я і неврозів. Пристосованість часто досягається за рахунок відмови від власного єства. Боротьба за індивідуальність притаманна невротичним психотипам, насамперед творчо обдарованим людям.
Висновки. Особистість письменника проявляється в тексті на різних рівнях. Не зважаючи на посталі в ХХ ст. деперсоналізовані концепції авторства, у літературі діаспори простежуємо посилення суб’єктивно-індивідуалізованого
начала. Прозово-розповідна форма текстів уможливила втілення психобіографічних мотивів.
Посилання
Домонтович, В. (1948). Без ґрунту. Реґенсбурґ: Видання Михайла Борецького.
Михида, С. (2006). Мегатекст і особистість письменника. Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка, 26, 58–62.
Моклиця, М. (2002). Модернізм як структура: філософія, психологія, поетика. Луцьк: Ред.-вид. відділ «Вежа» ВНУ ім. Лесі Українки.
Одрач, Ф. На непевному ґрунті. Торонто: Українське видавництво «Добра книжка».
Осьмачка, Т. (1946). Старший боярин. Новий Ульм: Видавництво «Прометей».
Пуніна, О. (2019b). Творча особистість письменника: проєкція на психографію. Проблеми сучасного літературознавства, 28, 45–62.
Пуніна, О. (2019а). Наукова інтерпретація творчої особистості письменника: інтердисциплінарна стратегія. Султанівські читання, VІІІ, 63–74.
Самчук, У. (1972). На білому коні. Вінніпеґ: Волинь.
Самчук, У. (1979). Плянета ДіПі: Нотатки й листи. Вінніпег: Волинь.
Франкл, В. (2019). Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі. Харків: Клуб сімейного дозвілля.
Фромм, Е. (2019). Втеча від свободи. Харків: Клуб сімейного дозвілля.
Шерех, Ю. (2008). МУР і я в МУРі. Сторінки зі спогадів. Матеріяли до історії української еміґраційної літератури. Шерех Ю. Вибрані праці.
Літературознавство. Київ: ВД «Києво-Могилянська академія», 559–592.
Завантаження
Опубліковано
Версії
- 2023-12-29 (2)
- 2025-03-14 (1)